
FUSION 6.5X55 SWDSH 156GR SP 20/200
August 5, 2025
Henry Lever Action Axe Shotgun .410 ga 2.5″ Chamber 5rd Capacity 15.14″ Barrel Walnut
August 6, 2025FED PWRSHK 410GA 2.5 MX RFL SL 5/250
$8.60
FED PWRSHK 410GA 2.5 MX RFL SL 5/250
9927 in stock
Federal(R) PowerShok(R) slugs offer affordable rifled slug options. These loads provide accuracy and power at a bargain price.
| Caliber/Gauge | 410 Bore 2.5" |
|---|---|
| Cost per Round | 1.72 |
| Grains | 109 gr |
| Length | 2.50" |
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | F412RS |
| Model | PowerShok |
| Product Type | Rifled Slug |
| Shipping Weight | 0.15 |
| Shot Size | Rifled Slug |
| Shot Weight | .25 oz |
| Units per Box | 5 |
| UPC | 029465009991 |





