
KRISS VECTOR SDP PSTL 9MM 5.5″ BLK
May 22, 2026
RADICAL 556NATO 16″ SHR HG 30RD BLK
May 22, 2026KRISS VECTOR SDP PSTL 9MM 5.5″ FDE
$1,269.99
KRISS VECTOR SDP PSTL 9MM 5.5″ FDE
11 in stock
The KRISS Super V Recoil Mitigation System uses an innovative nonlinear operating system that revectors energy down and away from the shooter’s shoulder to dramatically reduce felt recoil and muzzle climb. This system allows the shooter to recover faster, for quicker and more accurate sequential shots. The KRISS Vector is designed to use the reliable and ubiquitous standard Glock magazines.
| UPC | 810237023013 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90-PFD20 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 |
| Length | 31.5 |
| Model | Vector SDP |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |






